مقالات

طلاق توافقی چیست ؟ آشنایی با قوانین و هزینه آن

طلاق توافقی

طلاق توافقی چیست ؟
همانطور که از اسم طلاق توافقی مشخص است در طلاق توافقی طلاق به توافق زوجین و شرایطی که با هم به نتیجه رسیده اند بستگی دارد. برای طلاق توافقی شرایط ثابتی برای همه افراد وجود ندارد و همه چیز به توافق زوجین نیز بستگی دارد.

قانون جدید طلاق توافقی چیست ؟
زوجین می‌بایست تا تاریخ ١/ ٩/ ۱۳۹۷ جهت ثبت درخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه می‌کردند اما از ابتدای آذر ماه سال ۱۳۹۷ بنابر بخشنامه شماره ٩٠٠٠/١٣١٠۴/۵۵ مورخ ١٣٩٧/٠٩/٠۵ خطاب به مدیران دفاتر خدمات الکترونیکی قضایی استان تهران، مجاز به ثبت دادخواست طلاق توافقی بدون ارائه مشاوره خانواده یا مراکز غربالگری که به اصطلاح به آن گواهی عدم انصراف از طلاق گفته می شود، نیستند.

۰ تا ١٠٠ مراحل طلاق توافقی طبق قانون جدید چیست؟

شرایط طلاق توافقی جدید در استان تهران و اکثر استانهای ایران برقرار است. از ابتدای آذر ماه سال ۹۷ برای طلاق توافقی ابتدا باید به سامانه نوبت دهی طلاق (سامانه تصمیم) به نشانی http://www.zaman.behzisti.net مراجعه نمایند و پس از وارد کردن اطلاعات خود در این سامانه در وقت تعیین شده به مراکز مشاوره خانواده و غربالگری مراجعه کنند. پس از انجام مشاوره های لازم گواهی عدم انصراف از طلاق را از مراکز اخذ و در هنگام ثبت دادخواست طلاق توافقی به دفاتر خدمات الکترونیک قضایی تحویل دهند تا دادخواست آن ها ثبت و به دادگاه خانواده صالح ارجاع شود.
شرایط جدید فقط در مورد طلاق توافقی استو در موارد طلاق های یک طرفه شیوه کار طبق روال گذشته انجام می گیرد.
اگر تمایل به طلاق توافقی به صورت غیر حضوری دارید و همچنین تمایلی به حضور در جلسات مشاوره در دادگاه را ندارید این امکان وجود دارد تا تمام مراحل طلاق توافقی را به صورت کامل از جلسات مشاوره تا اخذ سند طلاق توسط وکیل بدون نیاز به حضور زوجین انجام شود.

 

طلاق توافقی چیست

 

هزینه طلاق توافقی چقدر است ؟

دادخواست ها و خواسته ها از حیث هزینه دادرسی به دو بخش مالی و غیرمالی تقسیم بندی می شوند.
طلاق توافقی خواسته ی غیر مالی بوده و هزینه طلاق توافقی جمعا برای دو نفر حدود ۱۷۰ هزار تومان است. پس از ثبت دادخواست طلاق توافقی، مشاوره دادگاه هم هزینه ای از زن و شوهر دریافت می کند.
مشاوره دادگاه در تصویب قانون جدید حمایت خانواده، اجباری شده است.
هزینه مشاوره دادگاه در مجتمع های قضایی هر شهری متفاوت است. در حال حاضر هزینه مشاوره طلاق توافقی به دادگاه ۸۰ هزار تومان برای هر دو نفر می باشد.
ضمناً هزینه مشاوره بهزیستی نیز برای هر جلسه ۵۰ هزار تومان است.
پس از صدور حکم گواهی عدم امکان سازش هزینه طلاق در محضر یا همان دفترخانه می باشد که تعرفه فعلی دفاتر طلاق برای ثبت طلاق توافقی خلعی با ۱۰ درصد به حساب دولت ریخته می شود که مبلغ ۴۴۵ هزار تومان است.
دفترخانه های شهر تهران هزینه ثبت طلاق در محضر را بین ۳۰۰ الی ۵۵۰ هزار تومان دریافت می کنند. تمامی این مبالغ کلی و برای دو نفر می باشد.
حال اینکه تمامی هزینه‌ها توسط کدام یک از زوجین پرداخت شود، بستگی به توافق طرفین دارد.

 

طلاق توافقی چیست

 

هزینه حق الوکاله طلاق توافقی
طبق ماده ۱ آیین نامه تعرفه حق الوکاله و هزینه سفر وکلای دادگستری مصوب ۱۳۸۵ و همچنین ماده ۱۹ لایحه استقلال کانون وکلای دادگستری مصوب ۱۳۲۳ قرارداد حق الوکاله بین وکیل و موکل معتبر است.
وکیل و موکل در خصوص حق الوکاله هر چه را که توافق کنند ملاک عمل قرار می گیرد و معتبر می باشد. هزینه وکیل طلاق توافقی نیز مانند وکلای دیگر هر آنچه که وکیل طلاق توافقی و موکل با هم به توافق رسیده اند مبنا آن می شود. بنابراین هر وکیل و موسسه حقوقی قیمت خاص خود را برای هر پرونده و طلاق توافقی اعلام می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *